Контроль клімату при вирощуванні шампіньйонів
Все більш важливим стає те, щоб при вирощуванні шампіньйонів контроль клімату здійснювався з використанням новітніх технологій. Шампіньйони це грибами, які вирощуються в Україні і за кордоном протягом багатьох років у великих масштабах. Завдяки дослідженням, проведеним спільно з фермерами, вимоги для цього виду добре відомі і вивчені. Але навіть сьогодні, незважаючи на численні дослідження та публікації грибовиробників, багато клопотів виникає з безперервним контролем необхідних параметрів мікроклімату в приміщеннях вирощування грибів.
Сучасна система, що дозволяє повністю контролювати клімат в різних залах для вирощування грибів, повинна бути правильно спроектована і побудована, складатися з певних пристроїв, сучасного програмного забезпечення, точно і надійно вимірювати та контролювати різні параметри.
Найважливішими елементами системи є:
• Кліматична установка (як правило, включає в себе: нагрівач, охолоджувач, вентилятор, повітрозабірник свіжого повітря, камеру змішування, фільтри на вході та рециркуляції);
• Котел (паровий або водяний) і чіллер;
• Системи вимірювання температури компосту, температури і вологості повітря в залі вирощування і на вулиці, концентрації СО2;
• Правильно спроектована система циркуляції повітря;
• Керуючий комп’ютер з відповідним програмним забезпеченням для управління кліматичними умовами, а також аналізу даних.
Ці елементи є незмінними, залишається тільки вірний підбір обладнання відповідно до розмірів та технологічних властивостей приміщення вирощування грибів. Нижче у цій статті будуть наведені найважливіші аспекти контролю мікроклімату, які слід враховувати при реконструкції або будові сучасних господарств вирощування шампіньйонів.
Кліматична установка
Вентиляційна кліматична установка для грибів складається з таких елементів:
а) камера змішування з повітряними заслінками;
б) фільтри на вході свіжого і рециркуляційного повітря;
в) охолоджувач і нагрівачі (основний і попереднього нагріву);
г) вентилятор.
Кліматичні вентиляційні установки повинні оптимально співпрацювати з системою контролю мікроклімату, бути запроектовані з відповідною резервною потужністю, забезпечувати належний дренаж, бути корозійностійкими та мати легку заміну фільтру, вентилятори повинні забезпечити не менше 3 м³/год повітря на 1 м² площі приміщення . Це лише деякі з важливих особливостей яким мають відповідати кліматичні установки для вирощування шампіньйонів.
Однією з фірм, які пропонуєть кліматичне обладнання для вирощування грибів на українському ринку є «Польвент-Інвест», яка співпрацює з польським заводом “Promont”. Кліматичні системи польського виробництва мають стандартні типорозміри вентиляційних установок для різних площ вирощування шампіньйонів, а саме 120, 200, 300, 400, 600, 800, 1100, 1500, а також 1800 м² з відповідною кількістю вентильованого повітря. Перевагами цих агрегатів є висока механічна міцність, надійність та легкість в обслуговуванні. Всі елементи, за винятком опорної рами, виготовлені з алюмінієвих листів, опорна рама виготовлена зі сталевих оцинкованих листів, що забезпечує стійкість та добрий антикорозійний захист. Теплообмінники вироблені на базі мідних трубок і алюмінієвих пластин з алюмінієвими або сталевими піддонами для збору конденсату. Агрегати складаються з секцій, тож їх легко транспортувати і монтувати. Між охолоджувачем та нагрівачем влаштована ревізійна камера для обслуговування теплообмінників.
Котел і чіллер
Котел повинен забезпечити відповідну максимальну потужність і зміну її відповідно до необхідних параметрів. Тому рекомендується застосовувати газові котли або котли на рідкому паливі. Твердопаливні котли не рекомендуються, оскільки мають досить малу можливість регулювання потужності. Також потрібно вибрати тип котла: водяний або паровий. З точки зору контролю мікроклімату, безумовно, кращим рішенням є паровий котел. По-перше, ми маємо постійну температуру теплоносія, по-друге, паровий котел дає нам можливість контролювати вологість парою (не потрібен додатковий парогенератор), по-третє є джерелом пари для дезінфекції .
Чіллер — це пристрій, який охолоджує водний розчин гліколю, забезпечуючи постійну температуру охолоджуваної рідини для охолоджувача в кліматичній установці. Охолодження є серйозною проблемою для багатьох виробників, які хочуть добитися врожаїв високої якості, протягом усього року. Багато грибовиробників шукають альтернативні джерела вкладаючи гроші в системи подачі колодязної води. В літку при найбільшому навантаженні на один охолоджувач може бути потрібно аж до 15 м3 холодної води на годину, з чим колодязь навряд чи справиться. В багатьох випадках колодязна вода насичена великою кількістю солей, що призводить до зменшення діаметрів трубок охолоджувача і може вивести його з ладу. Такі системи, які мали б знизити вартість всієї системи часто призводять до додаткових грошових вкладень, а також до зупинки виробництва під час експлуатації.
Система циркуляції повітря
Система складається з повітропроводів розведених по всій довжині залу вирощування з відповідними отворами через які доходить повітря з необхідними параметрами. Швидкість руху повітря над поверхнею вирощування при вологості 90-95 % не повинна перевищувати 2,4 м/с, а при 80-85% — не більше 0,6м/с. Тому цю систему також потрібно відповідно запроектувати, щоб забезпечити приплив повітря з необхідною швидкістю по всіх зонах вирощування.
Керуючий комп’ютер
Комп’ютер – один з найважливіших елементів системи керування мікрокліматом залів вирощування шампіньйонів. До нього весь час надходять дані з усіх давачів температури, вологості і концентрації СО2 і на основі налаштувань, які були задані технологом, програмне забезпечення коректує мікроклімат до рівня, який був заданий.
Це досягається шляхом:
• відкриття або закриття клапанів охолоджувача чи нагрівача
• регулювання заслінок свіжого та рециркуляційного повітря
• регулювання продуктивності вентилятора
• відкриття або закриття клапана, пари або води, для зволоження
Керуючий комп’ютер повинен показувати актуальні технологічні параметри в залі вирощування. В випадку виходу з ладу чи неможливості дотримання необхідних параметрів повинен сигналізувати про помилку. При великій кількості залів для вирощування має бути можливість підключення автоматики управління до стаціонарного комп’ютера з керуванням з одного приміщення. Передове програмне забезпечення дозволяє звести до мінімуму відхилення від обраного клімату, зменшити витрату тепло і холодоносія, оптимізувати витрати при осушенні і зволоженні завдяки інтелектуальному прогнозуванню результатів.